Piyasalar faiz kararını beklerken, Prof. Dr. Hakan Kara’dan dikkat çeken artış mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yarın saat 14.00’da faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentisi, bir hafta vadeli repo ihale faizi olan politika faizinin yüzde 50’de sabit bırakılması…

TCMB Başkanı Fatih Karahan da ABD’deki IMF Bahar Toplantıları’nda yaptığı konuşmada, “Faiz artırım döngüsünün sonlanmasıyla birlikte artık likidite yönetimine odaklanacağız” demişti.

Yerel seçim öncesi Mart ayındaki sürpriz faiz artışını öngören Alman Deutsche Bank‘ın tahmini de Nisan ayında faizin yüzde 50’de sabit tutulacağı yönünde…

AA Finans’ın 16 ekonomistin katıldığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketine göre de politika faizinde bir değişiklik yapılmayacak.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 50 ile yüzde 55 arasında yer almıştı. Ancak beklentilerin medya değeri yüzde 50 çıkmıştı.

Merkez faizi artırmalı mı?

Eski TCMB Başekonomisti ve akademisyen Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası’nın yarın faizi 500 baz puan artırıp yüzde 55’e çıkarması gerektiği görüşünü paylaştı.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Kara, Merkez’in ayrıca “Banka ve şirketler üzerindeki karmaşık düzenlemeleri kaldırması ve döviz kurunu daha fazla dalgalanmaya bırakması gerektiğini” ifade etti.

Hakan Kara’ya göre; “Bu yapılabilirse mevduat ve kredi yapısı daha adaletli hale gelecek, döviz kuru piyasası ve bütün sistem rahatlayacaktır.”

Faiz yüzde 8,5’ten yüzde 50’de

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Naci Ağbal’ın başkanlığı döneminde Mart 2021’de yüzde 19 seviyesindeki politika faizini Şahap Kavcıoğlu idaresindeki 2021 ve 2022 yıllarında yaptığı indirimlerle yüzde 8,5’e çekmişti.

Şahap Kavcıoğlu’nun yerine Hafize Gaye Erkan’ın gelmesiyle Merkez Bankası, Haziran 2023’te faizi 27 ay sonra ilk kez artırmış ve politika faizini yüzde 8,5’tan yüzde 15’e yükseltilmişti.

Hafize Gaye Erkan’ın Başkanlık görevinde bulunduğu 7 ay 23 günde faiz yüzde 45’e çıkarıldı.

Erkan ayrılmasıyla yerine yardımcısı Fatih Karahan geldi. Karahan döneminde şubat ayındaki ilk Para Politikası Kurulu toplantısında faiz yüzde 45’te sabit tutuldu.

TCMB, 31 Mart yerel seçimlerinden önce sabit tutması beklenen faizi “enflasyon görünümündeki bozulma” gerekçesiyle yüzde 50’ye yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x